A világ döbbenten áll a napokban kirobbant ukrán-orosz háború láttán. Habár a 20. század elképesztő vérfürdői után még a 90-es években is több fegyveres konfliktus zajlott, a modern technikának köszönhetően akár élőben a szemünk láttára, például az iraki, vagy a szerb-horvát háború. Mégis hihetetlennek tűnik számunkra, hogy most a 21. század második évtizedének elején itt Európában pusztító és valójában az egész világot fenyegető háború kezdődött.
Szívszorító, ahogy – dacára az erőszak legrettenetesebb formáival terhelt történelmünknek – szinte töretlen optimizmussal reméljük, sőt akár még hirdetjük is, hogy ennél már csak jobb jöhet, hiszen fejlődünk tanulunk, úton vagyunk a tökéletesedés, az ideális társadalom létrehozása felé.
Pontosan ezzel a jövőbe néző optimizmussal vetette papírra reményteljes vízióját a híres amerikai regényíró H.G. Wells „A Short History of the World ” című könyvében 1937-ben, 18 évvel az I. világháború befejezése után:
„Kételkedhet-e bárki abban, hogy fajunk nemsokára a legmerészebb álmait is felül fogja múlni? Hogy megvalósítja az egységet és a békét és gyermekeink az általunk valaha ismert kastélynál vagy kertnél is szebb és ragyogóbb világban fognak élni és erőről erőre jutnak a siker és a teljesítmény útján? Amit az ember a mai napig elért, a jelen piti diadalai hozzá sem foghatók ahhoz, ami előtte áll.”
Wells arra számított, hogy az I. világháború 19 millió halálos áldozata és az addig még sosem látott ipari méretű pusztítás örökre elrettenti az embert attól, hogy még egyszer bármi hasonló szörnyűségbe keveredjen és levonva a fájdalmas tanulságokat arra fog törekedni, hogy létrehozza a béke és jólét társadalmát.
Wellsnek azonban keservesen kellett csalódnia! 1945-ben a II. világháború végén teljesen összetörve vetette papírra a „Mind at the End on its Tether” című művében a következő sorokat:
„A védtelenek hidegvérű lemészárlása, az előre eltervezett és szervezett kínzás, a mentális gyötrelem és a félelem visszatérése a világba – pedig már mintha sikerült volna végleg kiűzni – teljesen összetörte a szívemet… A Homo Sapiens, ahogy magát nevezni szokta, a végét járja!”
Wells rátapintott a lényegre! Vágyunk egy ideális világ után, miközben mi emberek – bármennyire is szeretnénk – nem vagyunk kepések ideálisan működni!
Pál apostol az Újszövetségben meglepő őszinteséggel beszél erről a rejtélyről:
„Mert nem a jót teszem, amit akarok, hanem a gonosz teszem, amit nem akarok.” Róma 7:19
Ezen a ponton jogosan adódik a kérdés: miért érezzük a vágyat a szépre és a jóra, honnan van az elképzelésünk arról, hogy kiknek kellene lennünk és mi az oka, hogy még a legjobb szándékunk dacára sem tudjuk megközelíteni saját ideálunkat?
Óhatatlanul arra kell gondolnunk, hogy az emberrel talán valami rettenetes dolog történt és ennek következményeként a mostani állapotunk abnormális.
A Biblia megerősíti ezt a sejtésünket: az ember Istentől való elfordulása egyben a helyes iránytól való elfordulást is jelentette, s ennek következtében az eredetileg ideálisan működő ember szívében megjelent a bűn!
A bűn bibliai jelentése: céltévesztés! Az első emberpár céltévesztése, bűnesete tovább öröklődött és az egész emberiséget megfertőzte.
Erre a rémhírre adta Isten az evangélium, azaz az Örömhír válaszát, hogy amit mi emberek elrontottunk azt Ő rendbe hozta. A Biblia epikus drámája átíveli az egész emberi történelmet, amelynek centrumában Isten káprázatos megoldása tündöklik, ahogy emberként megszületve belép tönkretett világunkba, felcsillantva a reményt a céltévesztéstől, a bűntől való megszabadulásra.
„Ahogyan tehát egy ember által jött be a bűn a világba és a bűn által a halál, úgy minden emberre átterjedt a halál azáltal, hogy mindenki vétkezett…Mert ha annak az egynek a bűne miatt sokan haltak meg, még inkább igaz, hogy Isten kegyelme és ajándéka kiáradt az egy ember, Jézus Krisztus kegyelme által sokakra.” Róma 5
„Mivel ember által van a halál, az ember által van a halottak feltámadása is. Mert ahogy Ádámban mindnyájan meghalnak, úgy Krisztusban mindnyájan életre kelnek.”
1 Korinthus 15:22
Kálmán Ernő – Vissza a valósághoz
(A témát és a két H.G.Wells idézetet Timothy Keller “Hit és kételkedés” című könyvéből vettük)
Fotó: https://www.istockphoto.com/…/myth-of-the-creation-of…